Televarieté 2019

aneb Ein Kessel Buntes pro 21. století

Srdečně vás zveme na Ein Kessel Buntes pro 21. století. Uvidíte, co jste už určitě viděli. Uslyšíte, co jste už určitě slyšeli. A pobavíte se tak, jak jste se bavívali, když jste ještě na Silvestra nechodili odpalovat rakety do ulic, ale seděli doma přikovaní k jednomu ze dvou kanálů Československé socialistické televize.

Dva

Tragikomedie o tom, co všechno se za jediný večer může odehrát v obyčejné hospodě

Touto inscenací zakončuje divadelní soubor AMADIS „desetiletku“, v níž průběžně nastudoval a uvádí na divadelních prknech trilogii her o úplně obyčejných lidech – „Plný kapsy šutrů“ (2008), „Smíšené dvouhry“ (2011) a „Dva“ (2017). Ačkoli jejich hrdinové jsou úplně všední lidé, jejich příběhy jsou naprosto neobyčejné – silnější než všechna hollywoodská dramata dohromady.

Benátky pod sněhem

Crazy komedie o zmatení jazyků a humanitární pomoci pro emigranty

Nathalie a Jean-Luc, kteří mají krátce před svatbou, pozvou na večeři Christopha s jeho přítelkyní Patricií. Christophe je Jean-Lucův kamarád ze studií a deset let se neviděli. Zatímco hostitelé překypují vzájemnou láskou, hosté se krátce před tím pohádali a Patricie uraženě mlčí. Jean-Luc a Nathalie z toho usoudí, že jim nerozumí, protože není Francouzka. Patricie se nejprve o to víc naštve, pak se ale rozhodne přijmout roli chudé dívky z bývalé Jugoslávie a přes Christophovy protesty začne shromažďovat charitativní dary pro svou zemi.

S hlavou v oblacích

Akční konverzační komedie o téměř dokonalém zločinu

Tři letušky a jeden pilot z různých leteckých společností se rozhodnou vyřešit své finanční potíže malou, jednorázovou brigádkou – bombovým útokem na soukromé letadlo jim neznámého zbohatlíka. Navzájem se neznají a člověka, který celou akci vede a financuje, nikdy neviděli. Před naprostými teroristickými amatéry vyvstane úkol, se kterým si ještě nikdy nikdo neporadil – spáchat dokonalý zločin, po kterém nezůstanou žádné stopy a pachatele tak nebude možné dopadnout. Podaří se jim přes kontroly propašovat potřebné vybavení? Stihnou celou akci dokončit včas? Nehne se v nich svědomí? Neudělají žádnou chybu? Budou odhaleni?

Můžete se těšit na komedii, která se nepodobá žádné jiné. Zapomeňte na všechna divadelní klišé současnosti a vrhněte se s námi do víru akce, zábavy a originálnosti.

» podrobnosti o představení

Souborné dílo Williama Shakespeara (zkrácená verze)

Crazy komedie inspirovaná texty největšího světového dramatika

William Shakespeare. Největší světový dramatik všech dob. Člověk, překlady jehož děl byly jen v češtině publikovány v několika různých verzích (včetně překladů Jiřího Joska, který přeložil i tuto inscenaci). Člověk, jehož dílo je nebo by se alespoň mělo stát skutečnou uměleckou inspirací pro každého z nás. Nebo může být všechno úplně jinak?

Odpověď na tuto otázku naleznete v crazy komedii „Souborné dílo Williama Shakespeara “(zkrácená verze), ve které vám Klára Havránková, Ondřej Buchta a Josef Širhal představí tohoto dramatika a jeho dílo způsobem, jaký jste doposud neviděli. V jediném večeru a za pouhých 90 minut totiž dokáží zahrát všechny Shakespearovy dramatické i básnické texty. Pokud si tedy chcete vylepšit či doplnit vzdělání v oboru dramatiky, přišla vaše chvíle. Dlužno ovšem dodat, že představení absolvuje každý z vás na vlastní nebezpečí…

» podrobnosti o představení

Žena v černém

Thriller z anglických blat na motivy hororové novely Susan Hillové

Vydejte se spolu s námi na anglická blata, která sužují přízraky vzpomínek, jež lidé možná již dávno považovali za mrtvé. O tom ví své v malém severo anglickém městečku Crythin Gifford, kde se již po desítky let objevuje záhadná žena v černém, jejíž příchod nikdy nevěstí nic dobrého…

Jistý Arthur Kipps napsal svůj životní příběh a rád by jej zveřejnil. Doufá totiž, že tímto způsobem by se mohl osvobodit od „démonů“, kteří ho už léta pronásledují. Proto požádá o pomoc profesionálního herce, který pak v retrospektivním ději převezme jeho identitu.

Diváci se postupně stávají spoluúčastníky dramatických událostí, které i díky sugestivní zvukové kulise podněcují jejich fantazii. Krůček po krůčku se před námi odkrývá děsivé tajemství ponurého sídla uprostřed bezedných močálů, jemuž se obyvatelé sousedního městečka už odedávna vyhýbají.

Některá tajemství by totiž měla zůstat navždy neodhalena.

» podrobnosti o představení

Úžasná svatba

Každý dostane jen to, co si zaslouží

Na tuhle svatbu hned tak nezapomenete! Ostatně není divu, protože když se člověk snaží, aby něco bylo naprosto dokonalé a úžasné, nakonec se mu to vždy vymkne z rukou!

V den svatby se ženich probudí v posteli ve svatebním apartmá se zcela neznámou dívkou. Protože jeho nastávající má dorazit během několika minut, začne vymýšlet plán, jak vše zakamuflovat a na poslední chvíli svou svatbu zachránit.

V této moderní komedii, která už mnoho let skvěle baví diváky po celém světě, uvidíte v hlavní roli zmateného ženicha Ondřeje Buchtu. Jako svědek, který by mu měl spíše pomáhat, ale zato vše hodně zkomplikuje se představí Josef Širhal. V roli hotelové pokojské pak tyto herce doplní Klára Havránková, díky čemuž se na jevišti opět vrací oblíbená trojice z romantické tragikomedie “A co láska?”. Toto trio podpoří Eva Židlíková (tu si můžete pamatovat například z italské crazy komedie “Orgasmus bez předsudků”) v roli nevěsty, Blanka Plotěná (tu jsme si půjčili ze souboru z Jiříkovic u Brna) v roli dívky Judy a hostující Jana Štěpánová (skvělá herečka divadelního souboru z Kroměříže, kterou jste mohli vidět např. ve filmu “Román pro muže”) v roli nastávající tchyně.

» podrobnosti o představení

Smíšené dvouhry

Pět lehce úsměvných jednoaktovek o strastech a slastech manželského života

Láska, něžnost, ale také zášť, nechuť ke komunikaci a vysloveně otevřené nepřátelství – i tak se může vyvinout manželství po padesáti letech společného života. Záleží jen na nás, kterým směrem se vydáme.

Nasedněte do vlaku, v němž se novomanželé vydávají na svatební cestu. O deset let později je sledujte na tenisovém kurtu, když spolu hrají smíšenou čtyřhru. Pak se s nimi setkejte jako s padesátníky, kteří si po mnoha letech manželství už opravdu nemají co říct. Na sklonku života se s nimi posaďte na lavičku na hřbitově a nechte je zavzpomínat na celý jejich život. A na závěr je uvidíte zavzpomínat na to, jaké bylo jejich první setkání.

» podrobnosti o představení

Bez předsudků

Dojemná a zároveň mírně lechtivá italská komedie o přátelství, zvědavosti, vztazích, tajemstvích … a hlavně o nás všech – lidech jako takových

Co se stane, když spolu musí v laciném motelu na dálnici takřka osudovou náhodou neplánovaně přespat šéf se sekretářkou, kteří jsou navíc dlouholetí přátelé? Oba mají doma své partnery, kterým chtějí být naprosto věrní – nebo alespoň do míry, kterou jim umožní jejich italský temperament. Právě tady nastává okamžik, kdy se budou muset uchýlit ke skutečně drastickým řešením.

Tato moderní italská komedie, která měla českou premiéru teprve nedávno, je jasným důkazem toho, že některé věci se dají říkat jedině v posteli. Přes veškerou komediálnost nicméně odhaluje i běžné problémy ve vztazích mezi pohlavími, neboť společná noc jim nabídne možnost otevřeně si popovídat o věcech, na které se ženy ostýchají ptát mužů a muži žen.

Bez předsudků je báječnou, dojemnou a zároveň mírně lechtivou komedií o přátelství, zvědavosti, vztazích, tajemstvích …a hlavně o nás všech – lidech jako takových. Je plná legrace i trpkého pochopení – v reálném světě totiž není nic zábavného na nevěře a umírání vztahu z důvodů člověkem spíše vykonstruovaných, pro obhajobu sebe sama.

» podrobnosti o představení

Plný kapsy šutrů

Laskavá a inteligentní komedie o natáčení amerického velkofilmu očima dvou irských buranů

Tento herecký koncert pro dva herce, z nichž každý ztvárňuje hned 6 různých rolí, napsala zkušená herečka a scénáristka Marie Jones. Podívejte se do zákulisí, kde se často odehrávají mnohem zajímavější příběhy než na filmovém plátně.

Při natáčení amerického romantického velkofilmu Tiché údolí, který američtí filmaři točí v malé vesničce v irském hrabství Kerry, se v přestávce mezi natáčením scén setkává u stánku s občerstvením místní „ztracenec“ Jake Quinn s „přivandrovalcem“ Charlie Conlonem. Ten mu prozradí, že se vydal na cestu po Irsku proto, poněvadž zjistil, že doma v městečku Ballycastle už ho žádné štěstí nečekalo. Oba doufají, že by se mohli zkusit prosadit u filmu a zkusit tak svůj život pozměnit k lepšímu. Na své cestě za úspěchem se však setkávají s “pěšáky”, kteří sice sami nic nedokázali, ale zato moc dobře vědí, jak se vypořádat s někým, kdo by je mohl připravit o jejich teplé místečko.

Ač se jedná o jednu z nejlepších současných komedií, najdeme v “Plných kapsách šutrů” i mnoho okamžiků k zamyšlení a malé osobní tragédie, které zná snad každý z nás.

» podrobnosti o představení

A co láska?

Čím je vlastně láska – ten nejkrásnější lidský cit? Je směšné, když ji předstíráme a přitom vůbec netušíme, co je jejím pravým obsahem

Absurdní tragikomedie „A co láska“ (v originále „Luv“, což představuje degradaci slova „Love“) je nejúspěšnější hrou amerického dramatika Murraye Schisgala, kterého známe také jako spoluscénáristu filmu Tootsie (1982) s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Hra je brutální satirou na zneužívání slov vyjadřujících ten nejušlechtilejší a nejkrásnější lidský cit – lásku. Pokouší se znázornit, jak je směšné, když předstíráme, že tento pocit zakoušíme a přitom vůbec netušíme, co je jeho pravým obsahem.

Pro Schisgala samotného bylo největším přínosem této hořké komedie poznání, že tolik lidí opravdu dojala a přinutila diváky zamyslet se nad tím, že možná i pro ně se pojmy jako cit, věrnost, smysl života staly prázdnými, že už o nich mluví jen ve frázích. Její úspěšnost, a snad i nadčasovost, spočívá právě v komediálnosti.

Tato směsice absurdního humoru, osvědčených principů tradiční britské komedie ve stylu Neila Simona a tragických aspektů spojených s lidskými osudy byla poprvé představena v Londýně už v roce 1963.

» podrobnosti o představení


program