Žena v černém

Thriller z anglických blat na motivy horrorové novely Susan Hillové

Autor

Stephen Mallatratt

Původní název

Woman in Black

Překlad

Ivo T. Havlů

Osoby a obsazení

Herec – Ondřej Buchta
Arthur Kipps – Josef Širhal

Režie

Tomáš Hradil j.h.

Produkce

Josef Širhal

Datum premiéry

29. února 2013 (20.00), Divadlo Polárka, Tučkova 34

Grafický návrh a realizace propagačních materiálů

Dan Růžička

Délka představení

80 minut (bez přestávky)

Autorská práva ke hře zastupuje Dilia o.s.

Informace o představení

Vydejte se spolu s námi na anglická blata, která sužují přízraky vzpomínek, jež lidé možná již dávno považovali za mrtvé. O tom ví své v malém severoanglickém městečku Crythin Gifford, kde se již po desítky let objevuje záhadná žena v černém, jejíž příchod nikdy nevěstí nic dobrého…

Jistý Arthur Kipps sepsal svůj životní příběh a rád by jej zveřejnil. Doufá totiž, že tímto způsobem by se mohl osvobodit od „démonů“, kteří ho už léta pronásledují. Proto požádá o pomoc profesionálního herce, který pak v retrospektivním ději převezme jeho identitu.

Vracíme se do doby, kdy Kipps jako mladý talentovaný právník odjíždí z Londýna do zapadlého kouta Anglie, aby se zúčastnil pohřbu zesnulé klientky a v opuštěném domě Na Úhořích blatech vyřídil i její pozůstalost.

Diváci se postupně stávají spoluúčastníky dramatických událostí, které i díky sugestivní zvukové kulise podněcují jejich fantazii. Krůček po krůčku se před námi odkrývá děsivé tajemství ponurého sídla uprostřed bezedných močálů, jemuž se obyvatelé sousedního městečka už odedávna vyhýbají.

Horror „Žena v černém“ přivedla na svět anglická prozaička Susan Hillová v roce 1983. Do divadelní podoby jej přepsal Stephen Mallatratt a od úspěšné světové premiéry v londýnském West Endu v roce 1989 se drží na repertoáru dodnes, přičemž jej vidělo již více než 7 milionů diváků.

Tento thriller osloví zejména ty, kdo mají rádi klasický horor, jaký psali např. A. C. Doyle nebo Daphne du Maurier. V České republice je inscenován počtvrté – naposledy jej mělo na repertoáru Divadlo Na Fidlovačce v letech 2008-2012.

Ve verzi upravené pro potřeby divadelního souboru AMADIS zkušeným divadelním režisérem Tomášem Hradilem se představí Ondřej Buchta v roli Herce a Josef Širhal v roli Arthura Kippse. Oba naši herci v minulých letech posbírali mnoho hereckých ocenění, ale také profesionálních zkušeností – například při komentování televizních přenosů hokejové Tipsport Extraligy.