Plný kapsy šutrů (původní nastudování)

Laskavá a inteligentní komedie o natáčení amerického velkofilmu očima dvou irských buranů

Ocenění

  • Nominace na národní přehlídku Divadelní Děčín 2009.

  • Vítězné představení jihočeské krajské přehlídky Dačické kejklování 2009.

  • Čestné uznání za herecký výkon pro Josefa Širhala na národní přehlídce Divadelní Děčín 2009.

  • Cena za herecký výkon pro Jana Krubu na festivalu Dačické kejklování 2009.

  • Cena za herecký výkon pro Josefa Širhala na festivalu Dačické kejklování 2009.

  • Cena za herecký výkon pro Jana Krubu na festivalu Karlínské jeviště 2009, Praha.

  • Cena za režii pro Jitku Bednářovou na festivalu Dačické kejklování 2009.

 

Napsali o nás

Časopis Amatérská scéna 2/2009 – oficiální tisková zpráva z krajské přehlídky Dačické kejklování 2009 (Josef Brůček):

“Na scéně stojí velká černá bedna, která je jako výtečný scénografický prvek v představení mnohoúčelně využívána. Oba herci hned zpočátku nasazují strhující tempo, ve kterém se střídají groteskní podoby jednotlivých postav. Jednoduchými hereckými prostředky se obratem mění a vstupují do nových a nových rolí, jejich vztahů a jednání. V tom jim pomáhají propracované zkratky charakteristik jednotlivých postav. Nesmírná energie a zaujetí obou herců vtahuje diváka do dění na jevišti. Chvíli po představení jsem si zapsal: “Groteska, vážno, průser, naděje. – Může dávat do kapes i šutry?” Domnívám se, že pokud představení přivede diváka i k takovýmto úvahám, splnilo svou funkci.”

Informační server www.infoexpress.cz o přehlídce Dačické kejklování 2009:

“Povedenou hru autorky Marie Jones s podtitulem “Laskavá a inteligentní komedie” nastudoval Divadelní soubor AMADIS Brno. … Celé představení odehrají pouze dva představitelé. Každý s minimálními úpravami vzhledu přesvědčivě hraje několik rolí, takže celé dvě hodiny “neslezou” z jeviště. Jeden z protagonistů je dokonce tak dobrý, až vzbudil u diváků podezření na “vetřelce z řad profesionálů”. Celé představení má spád a jiskru, je plné místy lehce drsného humoru, oba představitelé dokáží diváky strhnout a vtáhnout do děje a jejich energie se zdá nevyčerpatelná. Diváci odcházeli z představení rozsvícení a spokojení, dobrá nálada byla nakažlivá.”

Národní přehlídka Divadelní Děčín 2009 – hodnocení poroty (tisková zpráva):

“Všechny postavy jsou odehrány dvěma herci, kteří nejdříve představují kamarády z komparsu, Charlieho a Jakea a posléze všechny ostatní postavy. Děje se tak klipovým způsobem a střihy, postavy se mění jen znakem. Řád proměn postav je někde narušen tím, že se neděje před námi, ale herec odchází do portálu. Přestože některé proměny se dějí více v rovině vnějších prostředků než zevnitř postavy (v tomto směru se více daří Josefu Širhalovi), je inscenace této rozhodně ne snadné předlohy oceněníhodná)”

Národní přehlídka Divadelní Děčín 2009 – ohlasy diváků (tisková zpráva):

“Představení mě potěšilo. Mám rád jednoduché divadlo, když je svižné, vtipné, tady navíc s excelentním hereckým výkonem. Hra má hodně co říci dnešnímu člověku, který často žije virtuální realitou.” (Pavel Panenka, Městské divadlo Děčín)

“Představení s velmi složitým principem 2 herci – 10 rolí. To, že nenudilo a divák se velmi dobře orientoval, je známkou přehledného uchopení látky. Navíc se mi líbí, když se připomíná vzájemné propojení zdánlivě nesouvisejících osudů a dějů.” (Vladimír Jindra, Městské divadlo Děčín)

“Výborné představení. Spousta vtipů, zábavy. Kontakt s publikem stoprocentní. Jedno z nejlepších, co jsem mohl kdy vidět.” (Pavel Prokopec, student, Děčín)

Zpravodaj festivalu Trdloviny 2009, Vyškov:

“Kromě výstavy výše jsme mohli shlédnout pět divadelních představení. Tři byla skvostná – „Společnost“ od DS Prkno Veverská Bitýška, „Plný kapsy šutrů“ od DS Amadis Brno a „Tak takhle to bylo“ od DS Lužnice Bechyně, za které by se nemuseli stydět ani profesionálové.”

Autor

Marie Jones

Původní název

Stones in his Pockets

Překlad

Jitka Bendová – Scoffin

Osoby a obsazení

Charlie Conlon, Simon (1. asistent režie), Clem (režisér), Caroline (americká filmová hvězda), Jock (bodyguard), pan Harkin (Seanův otec), Fin (Seanův kamarád) – Josef Širhal
Jake Quinn, Aisling (3. asistentka), Mickey (místní člověk), Sean (místní mladík), Paul (učitel výslovnosti) – Jan Kruba j.h.

Režie

Jitka Bednářová

Odborná spolupráce

Jan Gottwald

Produkce

Josef Širhal

Datum premiéry

3. června 2008 (19.30), Divadlo G-studio Centrum, Kounicova 22

Grafický návrh a realizace propagačních materiálů

Dan Růžička

Technická spolupráce – osvětlení a ozvučení

Milan Sousedík a Jitka Bednářová

Délka představení

85 minut

Autorská práva ke hře zastupuje Filmová a divadelní agentura FDA, Karlovo náměstí 28, 120 00 Praha 2, e-mail: [email protected]

Informace o představení

Tento herecký koncert pro dva herce, z nichž každý ztvárňuje hned 6 různých rolí, napsala zkušená herečka a scénáristka Marie Jones. Podívejte se do zákulisí, kde se často odehrávají mnohem zajímavější příběhy než na filmovém plátně.

Při natáčení amerického romantického velkofilmu Tiché údolí, který američtí filmaři točí v malé vesničce v irském hrabství Kerry, se v přestávce mezi natáčením scén setkává u stánku s občerstvením místní „ztracenec“ Jake Quinn s „přivandrovalcem“ Charlie Conlonem. Ten mu prozradí, že se vydal na cestu po Irsku proto, poněvadž zjistil, že doma v městečku Ballycastle už ho žádné štěstí nečekalo. Oba doufají, že by se mohli zkusit prosadit u filmu a zkusit tak svůj život pozměnit k lepšímu. Na své cestě za úspěchem se však setkávají s “pěšáky”, kteří sice sami nic nedokázali, ale zato moc dobře vědí, jak se vypořádat s někým, kdo by je mohl připravit o jejich teplé místečko.

Na scéně se brzy objeví i další postavy – ambiciózní první asistent režiséra Simon, jenž má neustále po boku atraktivní Aisling, namyšlenou třetí asistentku režie. Ze svého karavanu posléze přicupitá i megahvězda Caroline Giovanni se svým učitelem výslovnosti Paulem Travnickem. Kolem nich se pochopitelně neustále točí i poněkud natvrdlý bodyguard Jock a v neposlední řadě i totálně neurotický režisér Clem Curtis.

Dostaneme ovšem příležitost seznámit se i s dalšími zajímavými místními lidmi – osmnáctiletým mladíkem Seanem, kterého v životě už nezajímá nic jiného, než televize a drogy, jeho otcem panem Harkinem, jeho kamarádem Finem, jenž se snaží na Seana pozitivně působit, a v neposlední řadě i s mrňousem Mickey Riordanem, jenž je poslední žijící komparzista z natáčení filmu Tichý muž s Johnem Waynem.

Ač se jedná o jednu z nejlepších současných komedií, najdeme v “Plných kapsách šutrů” i mnoho okamžiků k zamyšlení a malé osobní tragédie, které zná snad každý z nás.